English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

2013 YGS Soruları ve Cevapları (ÖSYM Tüm Yorumları)

By Router Qefx on 3/14/2013 | 00:16 - Google'da Ara! - Yandex'te Ara!

2013 YGS (ÖSYM) sınavı 24 Mart Pazar günü yapılacaktır. Üniversitelere giriş sınavı YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) 2 milyona yakın adayın katılımıyla 24 Mart 2013 Pazar günü gerçekleştirilecek. 2013 Çıkmış YGS Soruları, 2013 YGS Çıkan Sınav Soruları 24 Mart 2013 Pazar, 2013 YGS Soruları İndir Yükle, 2013 YGS Soruları ÖSYM 24.03.2013, 2013 YGS Soruları ve Cevapları, 24 Mart YGS Soruları ve Cevapları. 2013 YGS Soruları ve Cevapları sitemizde yayınlanacaktır. ÖSYM tarafından yayınlanır yayınlanmaz YGS Soruları ve Cevap anahtarı 2013 bu sayfa'da bulabileceksiniz.

Zorlu sınav öncesi öğrenciler tarafından dikkate alınması gerekenleri SSU Kariyer Planlama Merkezi yetkililerinden aldık.
Lise öğrencilerinin heyecanla beklediği YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) 23 Mart'ta yapılacak. Öğrenciler son hazırlıklarını yaparken, psikolojik durumlarının iyi olmasının sınav başarısını da etkileyeceğini biliyor. Çünkü bu sınavı kazanmak, aslında psikolojik bir mücadeleyi de beraberinde getiriyor. Süleyman Şah Üniversitesi (SSU) Kariyer Planlama Merkezi, sınav hazırlıklarını tamamlamaya başlamış öğrenciler için sınav esnasında dikkat edilmesi gereken, performansı yüksek tutacak altın değerinde önerilerini sıraladı.

Sınav stratejinizi belirleyin

Sınavda dikkati sürekli ayakta tutmanın önemi çok büyük, peki bu nasıl başarılabilir. SSU Kariyer Planlama Merkezi yetkilileri, ilk etapta öğrencilere şu tavsiyelerde bulunuyor. “Sınava girdiğinizde hangi alanlardaki testleri hangi sırayla çözeceğinizi belirleyin, Sınavlarda zor soru kolay soru ayrımı yapmayın. Çünkü kolay sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır. Her öğrencinin dikkatinin zaman zaman dağıldığını unutmayın. Sınavda dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde 30 saniyelik kısa molalar verin. Baş etmekte zorlandığınız duygusal psikolojik sorunlarınız konusunda sınavdan önce bir uzmandan yardım alın.”

Sınava saatler kala artık ders çalışmayı bırakmanız ve psikolojik olarak sınava hazırlanmanız ve size pozitif enerji sağlaya kişilerle birarada bulunmanız SSU Kariyer Planlama Merkezi yetkililerinin bir diğer önerisi.

SSU Kariyer Planlama Merkezi yetkilieri yaptıkları açıklamada insan hayatında sınavların sadece bilginin sınandığı değil, heyecan ve kaygısıyla başarılı bir şekilde baş etmenin de sınandığı tecrübeler olduğunu vurguluyor. Bu nedenle sınav öncesindeki hazırlık kadar sınav esnasında da bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

“Profesyonel isimlerden yardım alın”

Öğrencilere özellikle bu dönemlerde çevreleri tarafından sıkça önerilerde bulunulduğunu ifade eden SSU Kariyer Planlama Merkezi Yetkilileri, bu tür durumlarda profesyonel kişilerden alınabilecek önerilen dikkate alınması gerektiğini ifade ederek öğrencilere şu önerileride bulundular;

-Sınav esnasında vücudunuzda heyecan belirtileri hissederseniz bu belirtilerin sınavın başlarında normal olduğunu düşünün. Bu hafif heyecanın sizin sınava daha iyi konsantre olmanıza katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmayın. Sınavın hemen öncesinde sanki bütün bildiklerinizi unutmuş gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Bu durum karşısında telaşa kapılmayın. Bunun gerçek olmadığını ve o an ki sınav psikolojisinden kaynaklandığını bilmelisiniz.

•         Yanınızdaki kişilerin kaçıncı soruda oldukları ile ilgilenmeyin. Önemli olan sizin soruları nasıl çözdüğünüzdür. Onlar soruları atlayarak da yapıyor olabilirler.

•         Geçen zamanla ilgilenmek yerine kendinizi sınav sorularına odaklamaya çalışın.

•         Çok gerginleştiğinizi fark ederseniz birkaç nefes egzersizi yapmakta fayda var. Burnunuzdan derin nefes alıp, yavaşça ağzınızdan verebilirsiniz.

•         Sık sık saate bakmak yerine bölümler arasında saatinize bakınız. Çok sık saate bakmak sizi telaşlandırabilir.

•         Sınavdan süre bitiminden önce çıkmayın. Size ayrılan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin. Süreniz kaldığı takdirde yanıtlarınızı kontrol edin.

•         Uzun paragraf sorularından çekinmeyin.  Paragraf çok uzun ya da yapamam diye önyargılı yaklaşmayın. Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Paragraf ne kadar büyük olursa soru o kadar kolay olacaktır.

•         Zihninde sınavı önceden yaşa; gözlerini kapatıp, kitapçıkların dağıtıldığını, kitapçık türünü cevap kağıdına kodladığını, soruları rahatlıkla çözebildiğini, uğraştıran soruları “Bekle beni, elimden kurtulamazsın, daha sonra dönüp seninle ilgileneceğim” diyerek ertelediğini ve daha sonra dönerek yanıtladığını, kodlamaları dikkatlice yaptığını ve sınavı başarı ile bitirdiğini hayal et. Hedeflediğin puanı aldığını gösteren sınav sonuç belgesinin eline ulaştığını gör.

Bütün bu uyarıların yanı sıra SSU Kariyer Planlama Merkezi Yetkilileri, öğrencileri ve aileleri sınavın iki aşamadan oluştuğunu unutmamaları konusunda uyararak ilk sınavda çok başarılı olamayan öğrencilerin ikinci sınavda eksiklerini gidermesi durumunda başarılı sonuçlar alabileceklerini kaydetti.

YGS soruları 2013, 2013 YGS soruları , YGS Soruları ve Cevapları ÖSYM 2013


Konu hakkında düşüncelerinizi yorum yaparak bildiriniz.


0 yorum :

Yorum Gönder

Yorum yapmak çok zor değildir.